Утеплення сауни: матеріали і технології

Утеплення сауни: матеріали і технології

Подбати про якісне утеплення сауни потрібно на етапі її будівництва, щоб потім не витрачати гроші та час на складну переробку теплоізоляції. Якщо при виборі та монтажі утеплювача допущені помилки, то приміщення буде повільно прогріватися і швидко втрачати тепло. Це загрожує неприємними наслідками: піде перевитрата палива, порушиться мікроклімат в парильні, стіни покриються цвіллю. Процедури в погано утепленій сауні вже не будуть корисними і здоровими. Уникнути ризиків допоможе надійна теплоізоляція – вологостійка, негорюча, екологічна, стійка до грибка. 

Матеріали для утеплення сауни

До теплоізоляційних матеріалів для сауни пред'являються більш жорсткі вимоги в порівнянні з утеплювачами для звичайних будинків. Теплоізоляція повинна мати підвищену вологостійкість, пожежобезпечність, стійкість до нагрівання. 
Синтетичний утеплювач. Найбільш затребуваний матеріал для утеплення парилки – мінеральна вата. Теплоізоляція поставляється в рулонах, матах або плитах. Мінвата довговічна, пожежобезпечна, стійка до вологи, гниття і впливу гризунів. Оптимальний варіант для парилки – плити вогнестійкої кам'яної вати, представленої в широкому асортименті спеціально для утеплення лазень і саун. Для стін, які виходять на вулицю, використовуються плити товщиною 100 мм або два шари по 50 мм. Внутрішні стіни можна теплоізолювати матеріалом 50 мм.
Органічний утеплювач. У рідких випадках використовують утеплювачі на основі органічних компонентів – різновиди моху (сфагнум і зозулин льон), джут, пакля. Це повністю натуральні екологічно чисті матеріали, але у них є істотний недолік – легкозаймистість, тому такий варіант не рекомендується застосовувати для теплоізоляції парилки. 
Пароізоляція. При утепленні сауни важливо забезпечити хорошу пароізоляцію - цю задачу вирішує алюмінієва фольга або фольгована склотканина. Є варіант «2 в 1» - теплоізоляційні мінераловатні плити з фольгованим покриттям. Наприклад, покриті фольгою мати зі скловолокна одночасно утеплюють приміщення та виконують пароізоляційну функцію.
Полімерний утеплювач. Утеплювати потрібно не тільки парилку, а й суміжні приміщення. Параметри мікроклімату в парильні і передбаннику кардинально відрізняються, тому підхід до вибору матеріалів теж різний. Для суміжних кімнат можна використовувати полімерний утеплювач – пінопласт, пінополістирол, пенофол, пінополіуретан. Для парильні ці утеплювачі не підходять, адже вони легко запалюються при нагріванні і виділяють токсичні речовини при горінні.

Як виконати теплоізоляцію сауни

Для утеплення стін теплоізоляція монтується в ніші між вертикально розташованими рейками дерев'яної обрешітки. Плити кам'яної вати встановлюються враспор і не вимагають обов'язкового додаткового кріплення. Пароізоляційний шар кріпиться фольгованою стороною всередину приміщення.
Стеля утеплюється аналогічним чином, але із застосуванням подвоєної товщини теплоізоляційного матеріалу. Порядок влаштування теплоізоляції на стелю: чорнова обробка, обрешітка з дерев'яних брусків, шар утеплювача, шар фольгованого матеріалу.
Стики фольги проклеюються армованим скотчем або металізованою самоклеючою стрічкою. Якщо всі стики надійно загерметизовані, то в парильні створюється ефект термоса – повітря швидко нагрівається, довго зберігається тепло. 

Після завершення робіт з укладання теплоізоляції можна приступати до обшивки стін і стелі дерев'яною вагонкою. Між шаром утеплювача і чистовою обшивкою має залишатися повітряний вентиляційний зазор.

Важлива умова правильної теплоізоляції парилки – якісні вікна

Теплоізоляційні матеріали втратять свою ефективність, якщо тепло буде віходити через негерметичні ділянки віконних блоків. Тому при будівництві парилки потрібно приділити увагу не тільки правильному вибору надійного утеплювача, але і покупці якісних вікон для сауни. Оптимальний варіант – конструкції з потрійним загартованим склопакетом і рамою зі спеціальної термодеревини, стійкої до нагрівання і вологи. 

Якщо вам потрібна консультація з питань будівництва та оздоблення лазні, звертайтеся до фахівців компанії «Tesli». Ми із задоволенням поділимося досвідом і допоможемо прийняти правильне технічне рішення.


1153 22.03.2021